אם אלפחם תקרא
חדשות קשורות
אין חדשות קשורות
אודות

התכנית "אם אלפחם קוראת" פועלת באם אלפחם מזה שלוש שנים במטרה להטמיע תרבות של קריאת ספרים מגיל צעיר במסגרות חינוכיות וקהילתיות ובקרב משפחות. זאת, בזיקה וכהשלמה לתכנית חינוכית רחבת היקף של האגף לחינוך קדם יסודי במשרד החינוך להטמעת קריאת ספרים עם ילדים בגיל הרך - "מכתבת אלפאנוס".

התכנית פועלת באחריות עיריית אם אלפחם ונתמכת על-ידי קרן ון ליר ההולנדית וקרן בוש הגרמנית, ובנוסף, משרד החינוך בישראל תומך בפיתוח מקצועי של גננות המשתלב בתכנית. התכנית פועלת בשיתוף פעולה בין עיריית אם אלפחם, מרכז בדאיאת אלקאסמי, מכון ון ליר בירושלים ומשרד החינוך ומביאה לידי ביטוי גישה הוליסטית לקידום התחום.גישה הוליסטית לטיפוח תרבות של קריאת ספרים
הגישה ההוליסטית מתבטאת ראשית בקהלי היעד המגוונים, הכוללים פעוטות מגיל שנה, ילדי גן, ילדי בי"ס (העוסקים בחונכות של ילדי גן), אנשי מקצוע, הורים ופעילים קהילתיים מתנדבים. רכיב מרכזי בתכנית הוא הכשרה ופיתוח מקצועי, שמטרותיהם להעמיק את הידע וההבנה של אנשי מקצוע והורים לגבי דרכים לעידוד קריאה עם ילדים, ליצור שיח בין אנשי המקצוע השונים ולהבטיח עשייה מתואמת ואיכותית במסגרות החינוכיות, הקהילתיות והמשפחתיות. לכן, משתתפים בקורסים כל חברי הצוות החינוכי במסגרות החינוכיות – מחנכות לפעוטות, גננות וסייעות, ובנוסף ניתנת לגננות הדרכה בגנים, ומתקיימות סדנאות להורים.
קורסי ההכשרה והפיתוח המקצועי עוסקים באפיונים של ספרי ילדים איכותיים ובדרכים לטיפוח אינטראקציה איכותית בין מבוגרים לילדים על ספרים. מושם דגש על קריאות חוזרות בקבוצות קטנות, קריאה שיתופית וחווייתית, שיח דיאלוגי עם ילדים, פיתוח חשיבה וביטוי אישי.
נשות המקצוע וההורים שהשתתפו בקורסים דיווחו על שינוי בתדירות ובאיכות הקריאה שלהם עם ילדים וכן על שינוי אצל הילדים בהרגלי הקריאה והעיון בספרים. כך, למשל, מחנכות לפעוטות ציינו שבעקבות השתתפותן בתכנית, פעוטות לעתים קרובות מבקשים הן מהמחנכת והן מהאם לקרוא להם ספר, ושהם מתרכזים לאורך זמן בספר ומשתתפים בשיחה אודותיו. גננות ציינו שהילדים שותפים לפעילויות מגוונות על ספרים ונהנים להמחיז ספרים, לשוחח עליהם וליצור בעקבותיהם.

מרכז חדש לעידוד קריאת ספרים
בשנת פעילותה השלישית של תכנית "אם אלפחם קוראת" נפתח באם אלפחם מרכז ראשון מסוגו בישראל לעידוד קריאת ספרים עם ילדים. המרכז מציע פעילויות בתחומים מגוונים לילדים ולמשפחות, כגון: שעות סיפור להורים וילדים, סדנאות להורים, פעילויות בזיקה לספרים בקייטנות עירוניות באם אלפחם ועוד.


 
כל הזכויות שמורות © אקדמיית אלקאסמי